נדלן מול שוק ההון

נדלן מול שוק ההון

לשאול את השאלה, "מהי השקעה טובה יותר – נדל"ן או מניות?" זה כמו לשאול מה עדיף – שוקולד או וניל. אין באמת תשובה מכיוון שהיא נובעת מאישיותך, העדפותיך וסגנונך. זה גם מסתכם בפרטי ההשקעה הספיציפית.

מעט מאוד מניות היו משיגות תשואה עודפת על נכסים שנקנו על קו החוף בקליפורניה בשנות השבעים, ומי שמוכר אותן היום עשה הון. וכמעט אף נכס נדל"ן לא יכול היה לנצח את התשואות שהרווחת אם השקעת במניות של מיקרוסופט, ג'ונסון וג'ונסון, וולמארט, ברקשייר הת'אווי, דל או סאות'ווסט איירליינס, כך שהתשובה לא קלה כמו שהיא נראית.

נתחיל בבחינת כל סוג השקעה:

נדל"ן – כשאתה משקיע בנדל"ן אתה קונה אדמות או נכסים פיזיים. חלק מהנדל"ן עולה לך כסף בכל חודש שאתה מחזיק בו – דוגמת חלקת אדמה פנויה שאתה מקווה למכור לקבלן ביום מן הימים, אך צריך להצטייד בכסף מזומן עבור מיסים ותחזוקה. חלק מהנדל"ן מייצר מזומנים – דוגמת בניין דירות, בתים להשכרה או אפילו קניון שבו השוכרים שולחים אליך צ'קים בכל חודש, אתה משלם את ההוצאות ושומר על ההפרש כרווח.

מניות – כשאתה קונה מניות של חברה אתה בעצם קונה בעלות קטנה בחברה. בין אם אותה חברה מייצרת גביעי גלידה, מוכרת רהיטים, מייצרת אופנועים, יוצרת משחקי וידאו או מספקת שירותי מס, אתה זכאי להתחלק ברווח, עבור כל מניה שבבעלותך. אם לחברה יש 1,000,000 מניות ובבעלותך 10,000 מניות, אתה הבעלים של אחוז אחד מהחברה. וול סטריט גורמת לזה להראות הרבה יותר מסובך ממה שזה. דירקטוריון החברה, שנבחר על ידי בעלי מניות בדיוק כמוך כדי להשגיח על ההנהלה, מחליט כמה מהרווח בכל שנה מושקע מחדש בחברה, וכמה הולך לבעלי המניות כדיבידנד במזומן.

כעת, נסתכל על היתרונות והחסרונות של 2 האפיקים כדי להבין אותם טוב יותר.

השקעה בנדל"ן

יתרונות:

 • רוב האנשים מכירים ומרגישים יותר בנוח עם נדל"ן כהשקעה מאשר מניות.

 • השקעה בנדל"ן היא מוחשית, אתה יכול לגעת בה (ולחיות בה).

 • קל יותר להימנע מהונאה עם נדל"ן.

 • החוב (מינוף) בטוח יותר בנדל"ן מאשר במניות.

 • הנדל"ן שימש באופן היסטורי גידור אינפלציה יעיל.

חסרונות:

 • השקעה שדורשת עבודה והתעסקות רבה יותר מאשר מניות.

 • אתה יכול להפסיד כסף בכל חודש אם אתה לא מנהל את הנכס נכון.

 • העלייה בערך הנדל"ן, בפועל, לא עלתה בממוצע מעל שיעור האינפלציה.

5 יתרונות של השקעה בנדל"ן:

 1. נדל"ן הוא לעתים קרובות השקעה נוחה יותר עבור המעמד הבינוני מכיוון שהם גדלו חשופים אליו (בדיוק כפי שלמדו המעמדות הגבוהים לעתים קרובות על מניות, אגרות חוב וניירות ערך אחרים במהלך ילדותם ונעוריהם). סביר להניח שרוב האנשים שמעו את הוריהם מדברים על החשיבות של "בעלות על בית". התוצאה היא שהם פתוחים יותר לרכוש בתים מאשר השקעות אחרות.

 2. כשאתה משקיע בנדל"ן אתה משקיע במשהו מוחשי. אתה יכול להסתכל על זה, להרגיש את זה, לנסוע עם החברים שלך, להצביע דרך החלון ולהגיד "אני הבעלים של זה." עבור אנשים מסוימים, זה חשוב פסיכולוגית.

 3. קשה יותר ליפול להונאה בנדל"ן בהשוואה למניות אם אתה מכין שיעורי בית מכיוון שאתה יכול להופיע פיזית, לבדוק את הנכס שלך, לבצע בדיקת רקע על הדיירים, לוודא שהבניין נמצא שם לפני שאתה קונה אותו, לבצע תיקונים בעצמך. עם מניות אתה צריך לסמוך על ההנהלה ועל רואי החשבון של החברה.

 4. שימוש במינוף (הלוואות) בנדל"ן יכול להיות מובנה בצורה הרבה יותר בטוחה מאשר שימוש במינוף לקניית מניות.

 5. באופן מסורתי, השקעות נדל"ן היו גידור אינפלציה נהדר להגנה מפני ירידה בכוח הקנייה של המטבע המקומי.

3 חסרונות להשקיע בנדל"ן:

 1. בהשוואה למניות, נדל"ן לוקח הרבה עבודה מעשית. עליכם להתמודד עם שיחות טלפון בלילה על פיצו. צנרת בחדר האמבטיה, דליפות גז, אפשרות להגשת תביעה כתוצאה מפציעה מקרש שנפל במרפסת, ושלל דברים שאפילו לא שקלתם. גם אם אתה שוכר מנהל נכסים שיטפל בהשקעות הנדל"ן שלך, זה עדיין ידרוש מדי פעם פגישות ופיקוח.

 2. נדל"ן יכול לעלות לך כסף מדי חודש אם הנכס אינו תחת שוכר. אתה עדיין צריך לשלם מיסים, תחזוקה, שיפוצים, ביטוח ועוד…

 3. בניגוד לחשיבה המקובלת (של אנשים שגרים בעיר בה ערך הנדלן אכן עלה משמעותית) הערך הממוצע ארצי של הנדל"ן כמעט ולא עולה במונחים המותאמים לאינפלציה (ישנם יוצאים מן הכלל, כמובן). הרווח מורכב מכוח המינוף. כלומר, דמיין שאתה קונה נכס בסך 300,000$ על ידי מקדמה של 60,000$ מכספך, והלוואת מהבנק את השאר 240,000$. אם האינפלציה תעלה ב-3 אחוז מכיוון שהממשלה הדפיסה יותר כסף ועכשיו כל דולר שווה קצת פחות, אז הבית יעלה לערך של 309,000 דולר. ה"ערך" האמיתי של הבית לא השתנה, אלא רק מספר הדולרים שנדרש כדי לקנות אותו. מכיוון שהשקעת רק 60,000 $, לעומת זאת, זה מייצג תשואה של 9,000 $ על 60,000 $. זו תשואה של 15 אחוזים. בניכוי האינפלציה של 3 אחוז, זה 12 אחוז ברווח הריאלי לפני התחשבות בעלויות הבעלות על הנכס. זה מה שהופך את הנדל"ן לאטרקטיבי כל כך.

 

השקעה במניות:

יתרונות:

 • היסטוריה של יותר ממאה שנה של תשואות שוק המניות מראות שהם יוצרות תשואה טובה בעקביות.

 • אתה יכול להיות שותף עסקי בהמון חברות (על ידי בעלות של מניות) מבלי שתצטרך לעשות שום עבודה. 

 • אם אתה הבעלים של מניות בחברה שמשלמת דיבידנדים, מחיר המניה שלך וסכום הדיבידנד שלך עשויים לצמוח עם הזמן.

 • אתה יכול לגוון ולפזר סיכונים בקלות רבה יותר עם מניות מאשר עם נדל"ן, במיוחד עם קרנות נאמנות ותעודות סל.

 • השקעות במניות הן מאוד נזילות כך שהכסף שלך לא ננעל במשך שבועות או חודשים.

חסרונות:

 • גישת השקעה מנצחת במניות מוצלחת דורשת גישת חסרת רגש, במיוחד בזמנים בהם השווקים נופלים וכולם רצים למכור, דבר שקשה לרוב המשקיעים לבצע בפועל.

 • מחירי המניות יכולים להשתנות מאוד בטווח הקצר, מה שעלול להשאיר משקיעים חסרי ניסיון מודאגים.

 • מינוף בשוק ההון מורכב ויקר יותר ממינוף בנדלן בדרך כלל.

5 יתרונות של השקעה במניות:

 1. יותר ממאה שנות היסטורה הוכיחו שלמרות כל ההתרסקויות, קניית מניות, השקעה מחדש של הדיבידנדים והחזקתם לאורך תקופות זמן ארוכות היא מתכון לתשואה הגבוהה ביותר. שום דבר, מבחינת סוגים אחרים של נכסים, לא גובר על בעלות על עסקים (זכור – כשאתה קונה מניה אתה פשוט קונה בעלות קטנה על עסק).

 2. שלא כמו עסק קטן שאתה מתחיל ומנהל בעצמך, הבעלות שלך על עסקים חלקיים באמצעות מניות מלאי אינה דורשת שום עבודה מצידך (מלבד לחקור כל חברה כדי לקבוע אם היא מתאימה לך). ישנם מנהלים מקצועיים במטה שמנהלים את החברה. אתה יכול להפיק תועלת מתוצאות החברה אך אינך צריך להופיע לעבודה כל יום.

 3. מניות באיכות גבוהה לא רק מגדילות את הרווח שלהן שנה אחר שנה, אלא הן גם מגדילות את הדיבידנד במזומן שלהן. המשמעות היא שבכל שנה שתחלוף תקבלו צ'קים גדולים יותר ככל שרווחי החברה יגדלו. כפי שציין מגזין פורצ'ן, "אם היית קונה מניה בודדת [של ג'ונסון וג'ונסון] כשהחברה התפרסמה בשנת 1944 במחיר ההנפקה שלה בסך 37.50 דולר והיית משקיעה מחדש את הדיבידנדים, עכשיו היה לך קצת יותר מ- 900,000 $, תשואה שנתית מדהימה של 17.1 אחוזים. " נוסף על כך, קיבלת בסביבות 34,200 דולר רק מדיבידנדים! זה כסף שרק ימשיך להתגלגל לאורך כל החיים שלך בלי לעשות כלום!

 4. הרבה יותר קל לגוון כשאתה משקיע במניות מאשר כשאתה משקיע בנדל"ן. יש מניות שניתן לקנות בפחות מדולר בודד. נדל"ן דורש הון עצמי גדול יותר באופן משמעותי.

 5. מניות נזילות בהרבה מהשקעות נדל"ן. מניות אתה יכול למכור מכל מקום בעולם, פעמים רבות, תוך שניות. עם נדל"ן יתכן שתצטרך לחכות במשך ימים, שבועות, חודשים, או במקרים קיצוניים, שנים לפני שתמצא קונה.

3 חסרונות של השקעה במניות:

 1. למרות העובדה שהוכח כי התשואה של מניות מייצרת עושר רב יותר בטווח הרחוק, מרבית המשקיעים הם אמוציונאליים מדי, או חסרי משמעת והפכפכים מידי בשביל לקצור את הפירות. בסופו של דבר הם מפסידים כסף בגלל גורמים פסיכולוגיים. לדוגמא: במהלך ההתמוטטות האחרונה, משבר האשראי של 2007-2009, אמרו יועצים פיננסיים ידועים לאנשים למכור את המניות שלהם לאחר שהשוק ירד ב- 50 אחוזים, למרות שהדבר הנכון היה הוא להפך, הם היו צריכים לקנות עוד.

 2. מחיר המניות יכול לחוות תנודות קיצוניות בטווח הקצר. המניה שלך בסך 40 $ עשויה להגיע ל 10 $ או ל 80 $. אם אתה יודע מדוע אתה הבעלים של מניות של חברה מסוימת, הדבר לא אמור להטריד אותך ולו במעט. אתה יכול לנצל את ההזדמנות לקנות עוד מניות אם אתה חושב שהן כרגע זולות מדי או למכור מניות אם אתה חושב שהן יקרות מדי.

 3. כפי שהסברתי קודם, למינוף כוח אדיר בנדל"ן והוא אחת הסיבות המרכזיות לאטרקטיביות של השקעה באפיק זה. בעוד שגם בשוק ההון ניתן להשתמש במינוף, פעולה זו אינה מומלצת לאנשים שאינם מקצועיים בתחום מכיוון שישנם הרבה סיכונים בלקיחת צעד כזה.
*גילוי נאות – כל הכתוב כאן היא דעתי בלבד, איני יועץ השקעות מוסמך ואיני מתיימר להיות כזה. התכנים באתר אינם מהווים ואינם מיועדים להוות תחליף לייעוץ פיננסי אישי, וכל העושה בהם שימוש, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.כתיבת תגובה