קרנות אינדקס למתחילים

קרנות אינדקס למתחילים

השקעות בשוק ההון האמריקאי הן עולם ומלואו, אך הדרך הפשוטה והיעילה ביותר להשקיע בעיני הן דרך קרנות אינדקס או תעודות סל של אחד המדדים המייצגים את הכלכלה האמריקאית. (מדד\אינדקס הוא מד יחוס של קבוצה של נכסים סחירים המשקפים תחום או ענף כלשהו)

במכתבו של וורן באפט בשנת 2016 לבעלי המניות של ברקשייר האת'ווי הוא כתב, "אם אי פעם יוקם פסל לכבוד האדם שעשה הכי הרבה למען המשקיעים האמריקאים, הבחירה צריכה להיות ג'ק בוגל."

ג'ק בוגל הוא מייסד חברת Vanguard ויצר את קרן האינדקס הראשונה בשנת 1976. הוא התכוון ליצור דרך פשוטה להשקיע באופן פסיבי במקום להסתמך על כך שמנהלי קרנות נאמנות יקבלו החלטות קנייה ומכירה במאמץ לנצח את השוק. מחקריו מצאו כי אין שום דרך שקרן נאמנות, המנוהלת על ידי אדם באופן אקטיבי, תצליח לנצח את השוק בעקביות לאורך זמן. אך הן בהחלט יכולות להציג ביצועים נחותים לעומת המדד עצמו בגלל עלויות מופרזות כמו דמי ניהול ומיסים. קרנות אינדקס פשוט שואפות לחקות את התשואות של המדד בשוק ככל האפשר.

כוחה של קרן אינדקס היא בכך שהיא מאפשרת למשקיע הפשוט להשקיע בזול ובאפס מאמץ תוך כדי השגת אותן תוצאות של המדד עצמו. גדולי הגורו של עולם ההשקעות מאמינים שזהו הפיתרון האידיאלי למשקיע הפשוט, למען האמת, וורן באפט התערב על מיליון דולר עם מנהלי קרנות בכירים כי קרן אינדקס פשוטה המחזיקה את מדד S&P 500 תשיג תשואה עודפת על כל מנהל קרנות פעיל במשך תקופה של 10 שנים – והוא ניצח.

אם כל זה נשמע לך טוב מידי בשביל להיות אמיתי, המשך לקרוא. אלה הם הדברים שנדון במאמר זה:

 • מה זה אינדקס
 • איך עובדת קרן אינדקס
 • היתרונות בהשקעה בקרנות אינדקס
 • החסרונות בהשקעה בקרנות אינדקס
 • ההבדל בין קרן אינדקס לתעודת סל
 • כיצד לקנות את קרן האינדקס הראשונה שלך

מהו אינדקס\מדד?

אינדקס הוא רשימה של מניות או אגרות חוב המורכבות על בסיס מערכת משותפת כלשהי. לדוגמה, האינדקס הפופולרי בעולם הוא ה- Standard & Poor's 500) S&P 500) זוהי רשימה של 500 המניות המובילות  בארה"ב הנסחרות בבורסה בניו יורק לפי גודל שווי השוק שלהם. ישנם עוד כללים על מנת להיכנס לרשימת האקסקלוסיבית הזאת מעבר לשווי השוק של החברה. לדוגמה, על החברות להיות מבוססות בארצות הברית ועליהן להיות תאגיד ציבורי ולא פרטי.

מדד פופולרי נוסף הוא המדד התעשייתי של הדאו ג'ונס, אוסף של 30 מניות גדולות הנקבעות על פי עורכי העיתון הוול סטריט ג'ורנל ומייצגים את כוחה של הכלכלה האמריקאית. ישנם מדדים דומים גם למדינות ואזורים אחרים.

ישנם אינדקסים כמעט לכל דבר. ישנם כאלה שכוללים מניות המבוססות על פי שווי שוק (גדול או קטן), מגזר (למשל ביוטק, נדל"ן), אזור (למשל אירופה, שווקים מתעוררים), בורסה (למשל נסד"ק,  או הבורסה בתל אביב), וכן אפילו אינדקסים שמנסים לעקוב אחר שוק המניות הגלובלי כולו.

התבוננות בביצועים לאורך זמן באחד מהמדדים הללו יכולה לספק למשקיעים את הלך הרוחות בשוק. חדשות פיננסיות אמריקאיות יתמקדו כמעט תמיד בביצועים של מדד S&P 500, מדד התעשייה של דאו ג'ונס ומדד ה- Nasdaq-100.

איך עובדות קרנות אינדקס?

קרן אינדקס עובדת כמו קרן נאמנות טיפוסית.

אך במקום שמנהל קרנות נאמנות ינהל באופן פעיל את ההשקעות בקרן, קרן אינדקס פשוט קונה את כל המניות של המדד אותו היא מנסה לחקות. זה יכול לחסוך למשקיעים הרבה כסף מכיוון שאין צורך לשלם למנהל הקרן ולשורה של אנליסיטים עמלות ניהול כדי לקבל החלטות של איזה מניות כדי לקנות.

אף על פי כן, בקרנות המדדים יש עדיין מנהל תיקים. תפקידם להשיג תוצאות הכי קרובות שאפשר למדד. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לקנות ולמכור את המניות כאשר הם מצטרפים לרשימת המדדים או עוזבים אותם. החלק הקשה ביותר הוא לעשות זאת באופן שממזער את רווחי ההון החייבים במס, שהם הרווחים שנובעים מקנייה ומכירה של מניות.

הסרת הפסיכולוגיה של השקעה

קרנות אינדקס חוסכות את הזמן והמאמץ של הצורך לחקור מניות ולנהל בעצמך את התיק. אחד היתרונות העיקריים האחרים של השקעה בקרנות אינדקס הוא שהם יכולים גם לעזור לך לקבל תשואות טובות יותר על ידי הסרת ההטיות הפסיכולוגיות שעל משקיעים להתגבר עליהן בכדי לנהל את התיק בצורה יעילה.

בשלושים השנים שבין 1985 עד 2015 השיג המשקיע הממוצע במניות תשואה שנתית ממוצעת של 3.66% בלבד. לשם השוואה, ה- S&P 500 החזיר 10.35% לשנה בממוצע.

מה מסביר את הפער העצום בין המשקיע הממוצע למדד S&P 500? פסיכולוגיה.

אנשים סובלים מהטיות פסיכולוגיות אשר גורמות להם לטעות בניהול ההשקעות שלהם כגון:

 • הפחד מאובדן כסף גורם למשקיעים למכור בזמנים שבהם המניות מתרסקות ולהשקיע במניות בעלות סיכון נמוך יותר, שבסופו של דבר מניבות תשואות נמוכות יותר.
 • קבלת החלטות השקעה מבלי להתחשב בהקשר של התיק הכולל.
 • נטילת סיכון מופרז בתחום אחד תוך הימנעות מסיכון רציונאלי בתחום אחר.
 • התמקדות בעבר במקום להסתגל לשוק משתנה.
 • אופטימיות לא הגיונית –  להאמין שדברים טובים יקרו לך ודברים רעים יקרו לאחרים.
 • העתקת התנהגותם של אחרים, מה שמביא לרוב לקנייה גבוהה ומכירה נמוכה.
 • לתת לטעויות קודמות להפריע לקבל החלטות חדשות.

קניית קרן אינדקס, או בניית תיק קרנות אינדקס, יכולה לעזור בהפחתת המכשולים הפסיכולוגיים שעומדים בפני משקיעים פרטיים. הרבה יותר קל לקנות ולהחזיק קרן אינדקס, שכן משקיע מבין שהיא תואמת באופן מעשי את תשואת המדד. זה יכול לעזור לשלוט ברתיעה מאובדן ושלל הטיות אחרות שצצות כשמנסים לבנות ולארגן תיק מניות או קרנות נאמנות המנוהלות באופן פעיל.

קרנות המדד יעילות מס

לקרנות אינדקס יש גם יתרון בעלויות מס מאשר קרנות נאמנות מסורתיות. בכל פעם שאנחנו מוכרים מנייה, יש אירוע מס במידה והרווחנו כסף מאותה אחזקה של מניה. שלא כמו קרנות מנוהלות באופן פעיל, מכיוון שקרן אינדקס רק שואפת להחזיק את המניות של המדד, אין הרבה פעולות קנייה ומכירה.

זה לא אומר שאין קנייה ומכירה. מנהלי תיקי השקעות עדיין צריכים להשקיע קרנות חדשות כאשר הם נכנסים למדד, אך זה נותן לקרן מאות נקודות מחיר שונות לבחירה אם ומתי היא צריכה למכור כמה מניות, מה שמאפשר לה למזער את מיסי רווח ההון.

הפעם היחידה שקרן תשיג רווחי הון, הנובעים מקנייה ומכירה של מיקום מניות, היא כשהיא צריכה למכור את כל עמדתה במניה מכיוון שהמדד שהיא עוקבת אחריו משתנה. גם אז, מנהל התיקים עשוי להיות מסוגל לקזז את הרווחים הללו עם הפסדים עם מניה אחרת שהוא מכר בתיק.

לשם השוואה, קרנות נאמנות מנוהלות באופן פעיל רוכשות עמדות כל הזמן. חלק מהרווחים ימוסו כרווחי הון לטווח קצר וחלקם יהיו רווחים לטווח ארוך. זה מקשה מאוד על תכנון המס מכיוון שמשקיע אינו מסוגל להפעיל שליטה מלאה על רווחי ההון שלהם.

הדרך הזולה ביותר להשקיע

קרנות אינדקס זולות. לא רק שאתה יכול לעתים קרובות לקנות קרן אינדקס מבלי לשלם עמלה, אלא שיש להם יחסי הוצאה נמוכים מאוד ואינם מייצרים רווחי הון רבים. זה אומר שהמיסים ועמלות יהיו מינימאליים.

יחס הוצאה הם אחוז האחזקות שלך שהולכים לחברת הקרנות ומשלמים עבור מנהל הקרן. לקרנות אינדקס יכול להיות יחס הוצאות נמוך עד 0.03%. זה אומר עבור כל 10,000 דולר שתשקיע בקרן ההיא, תשלם רק דמי של 3 דולר. יחס ההוצאה הממוצע לקרנות מנוהלות באופן פעיל הוא 0.69%, כך שתשלמו 69 דולר לכל 10,000 דולר שהושקעו. זה יכול להצטבר במהירות בתיק גדול, ויכול לאכול משמעותית את התשואה שלך.

ההבדל העיקרי הזה יכול להיות חשוב במיוחד שיש לקחת בחשבון כאשר מחליטים אם לשכור יועץ פיננסי, אשר עשוי להכניס את כספך לחבורה של קרנות נאמנות המנוהלות באופן פעיל. לא רק שתצטרכו לשלם את יחס ההוצאה גבוה יותר עבור כספים המנוהלים באופן פעיל, אלא שהמיסים שלכם יהיו גבוהים יותר, ועדיין תצטרכו לשלם ליועץ הפיננסי, שיכול לקחת אחוז מהתיק תחת ניהולו. זה לא אומר שכירת יועץ פיננסי היא תמיד החלטה גרועה, אך קרנות אינדקס מספקות דרך פשוטה להסתדר בלי אחת.

מה ההבדל בין קרנות אינדקס לתעודות סל?

כשאתה מעוניין לקנות קרן אינדקס אתה עלול להיתקל במשהו שנקרא תעודת סל (או באנגלית ETF exchange-traded fund). תעודת סל היא בסך הכל תת קבוצה של קרנות אינדקס שברמה הטכנית נסחרות כמו מניות מאשר כמו קרנות נאמנות.

קרנות נאמנות מחירהן נקבע בסוף כל יום מסחר. אתה יכול לקנות כל סכום של קרן נאמנות (בכפוף לסכומי קנייה מינימליים), בארה"ב אינך צריך לשלם עמלה כדי לקנות קרן נאמנות, והם נמכרים ישירות דרך חברות קרנות נאמנות כמו ואנגארד. קרנות נאמנות יכולות גם להשקיע אוטומטית בחזרה את הדיבידנדים לתוך הקרן.

תעודת סל היא אוסף מניות הנסחרת בבורסה עם מחיר משתנה כל הזמן. יש תעודות סל שמייצגות מדדים בדיוק כמו קרנות אינדקס, ומשקיעים יכולים לקנות תעודות סל ממש כמו מניה, וכך להשקיע באותו עיקרון רק עם סכום התחלתי נמוך יותר שכן אין סכום השקעה מינימאלי, רק צריך שיהיה מספיק כסף בשביל לקנות מניית סל אחת.  בעבר משקיעים נמנעו מכך כי נדרשו לשלם עמלות רכישה ומכירה כמו במסחר במניות, אך לאחרונה חברות רבות מציעים מסחר בתעודות סל ללא עמלה.

בפועל אין הרבה הבדל. הבדל היא בעיקר טכני. אני אישית קונה תעודת סל שמחקה את המדד ולא קרן אינדקס, מהסיבה הפשוטה שלתעודת סל יש דמי ניהול נמוכים יותר בדר"כ. אני אישית לא משלם עמלות קניה ומכירה דרך הברוקר שלי על תעודות סל כך שזה יותר משתלם לי.

החסרונות בהשקעה דרך קרנות אינדקס

ישנן כמה חסרונות בהשקעה בקרנות אינדקס שכדאי לדעת עליהם לפני שתפתח אסרטגיית השקעה כולה סביבן.

החסרון העיקרי הוא שאתה מוותר על השליטה על החזקותיך. ההשקעות שלך בקרן אינדקס נעשות לפי כלל המדדים. לכן, גם אם לא תאהבו חברה ואינך רוצה להחזיק במניה, אם היא חלק מהמדד שאתה רוצה אין לך ברירה. באופן דומה, יתכן שתמצא שמדד מושלם מלבד מחסור של חברה או שתיים שתרצה להחזיק. לדוגמה, חברה אשר איננה נכללת ב- S&P 500 מכיוון שלמניות הציבוריות שלה אין זכות הצבעה. אתה תמיד יכול לקנות מניות בחברה בנפרד, אך זה הופך את ניהול התיק למורכב יותר.

מישהו שנהנה לחקור ולהשקיע בעצמו עשוי לרצות לנהל את תיק ההשקעות שלו רק מקומץ מניות. אינך צריך 500 מניות שונות כדי שיהיה לך תיק מגוון, אתה יכול להשיג זאת בקלות עם 15 עד 30 חברות בודדות.

למישהו שלא מתעניין בכל הדברים האלה ופשוט רוצה להשיג את התשואה המקסימלית עם מינימום מאמץ – קרנות אינדקס או תעודות סל מספקות פיתרון נהדר.

היכן לקנות את קרן האינדקס או תעודות סל הראשונה שלך?

בוגל אולי המציא את קרן האינדקס הראשונה ב- Vanguard, אך ישנן כיום חברות רבות המציעות קרנות נאמנות שמחקות מדדים ותעודות סל למשקיעים.

Vanguard היא החברה הגדולה ביותר של קרנות אינדקס בעולם. זה הגיוני בהתחשב בעובדה שהם המציאו אותן. גודלה מאפשר לה לגבות עמלות נמוכות מאוד ולהציע אינדקסים ספציפיים מאוד כמו מגזר הרפואה (Vanguard Health Care), נפט, זהב, מתכות, שווקים מתפתחים, נדל"ן ועוד… 

תעודות סל ניתן לקנות אצל כל ברוקר (חשבון השקעות המאפשר קניית ניירות ערך בארה"ב) אינטרנטי, אני אישית משקיע דרך E-TRADEאני אוהב את הברוקר הזה מכיוון שהפלטפורמה שלו מאפשרת לי גם להשתמש בכלים מקצועיים יותר (כמו מסחר באופציות) ואין בו עמלות מסחר על תעודות סל ומניות.

למעוניינים, תוכלו לפתוח חשבון גם דרך הכפתור ולקבל מענק כספי בעת הפקדה ראשונית לתוך החשבון.

כל האמור לעיל מספק אפשרויות השקעה נהדרות למשקיעים. אך המפתח להשקעה בקרנות אינדקס הוא להבין את המדד בו אתה משקיע. מרבית המשקיעים שלא רוצים לעשות הרבה מחקר היו מסתדרים עם קרן אינדקס כלל עולמית VTWAX או תעודת סל של ה S&P 500 לדוגמא VOO של וואנגרד.

בהתאם לפרופיל הסיכון שלך, ייתכן שתרצה לקנות גם קרן אינדקס של אג"ח עולמי או קרן אינדקס לשווקים בינלאומיים (או שניהם). אתה יכול גם לחקור אפשרויות כמו קרן מדד REIT שזה קרן המחזיקה נכסים בנדל"ן או קרן המחקה את מחיר הזהב. משקיעים צעירים עם אופק השקעה ארוך יותר צריכים להיות מוכנים לקחת סיכון רב יותר לעומת משקיעים מבוגרים יותר.

לסיכום, השקעה בקרנות אינדקס או תעודות סל היא הדרך הפשוטה והיעילה ביותר להשקיע בשוק ההון. עבור מישהו שלא מעוניין לחקור חברות בודדות ולהרכיב תיק מאוזן ומגוון בעצמו, או לאלה שפשוט חוששים שהם יפלו טרף להטיות פסיכולוגיות שמונעות ממשקיעים בודדים להסתדר טוב בשוק, קרנות אינדקס או תעודות סל הן  כלי השקעה הזמין הטוב ביותר.

*גילוי נאות – כל הכתוב כאן היא דעתי בלבד, איני יועץ השקעות מוסמך ואיני מתיימר להיות כזה. התכנים באתר אינם מהווים ואינם מיועדים להוות תחליף לייעוץ פיננסי אישי, וכל העושה בהם שימוש, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. לירון

  יש איזה חברה ספיציפית שהיית ממליץ לפתוח דרכה חשבון השקעות ?

כתיבת תגובה