You are currently viewing טיסה מישראל בזמן סגר – ברזיל 2020

טיסה מישראל בזמן סגר – ברזיל 2020

הרבה זמן עבר מאז הטיסה האחרונה שלי "אי שם" ביוני 2020 כשהגעתי לחופשה בארץ – אם אז היו ניצנים של תקווה שהגרוע מכל כבר מאחורינו ונוכל להנות בקיץ מטיסות וטיולים כרגיל…  בפועל המציאות הייתה שונה בתכלית. ישראל לאחר הסגר הראשון הייתה אחת המדינות הירוקות היחידות בעולם, ולצערי הרב נכון לרגע כתיבת שורות אלו, ישראל היא אחת המדינות הכי אדומות בעולם, ועם זאת מגיעות השלכות מרחיקות לכת על עולם התעופה והתיירות. בעוד שקיוויתי להנות בישראל מחופשת קיץ ארוכה עם המשפחה והחברה שלי, בפועל חברה שלי "נתקעה" בברזיל (בישראל לא נותנים לתיירים להיכנס). כשהבנתי שהאפשרות היחידה שלנו להיפגש כרגע היא רק בברזיל, החלטתי לטוס למרות הסגר ולבלות איתה יחד בברזיל.

סגירת הטיסה

בעקבות המצב הנוכחי – מבחר האפשרויות לטיסות נוחות לסאו פאולו הצטמצמו דרמטית. אם במצב רגיל היה מבחר רב של טיסות עם מגוון חברות תעופה (ואף טיסה ישירה של לאטאם אירליינס), היום לצערי המצב שונה לגמרי. לתאריכים שאני רציתי היו רק 2 חברות תעופה עם טיסות נוחות לשם – בריטיש אירוויס או אייר פרנס. בעוד שלשתיהם יש תוכניות "נוסע מתמיד" מעולות, שיצא לי לנצל לא מעט עם השנים (ניתן למצוא את התרשמותי מטיסות אחרות במחלקת עסקים שסגרתי דרכן השנה כאן), למחלקת העסקים בקו הזה אין תעריפים משתלמים (106,000 בבריטיש או 90,000 באיר פרנס). אחרי שבדקתי את זמינות המושבים וראיתי שהטיסה של אייר פרנס ריקה, גם לפריז וגם לסאו פאולו – משמע שתהיה לי שורת מושבים שלמה לעצמי, לא ראיתי טעם לשלם כמעט פי 3 יותר על מחלקת עסקים. לכן בחרתי לשמור את הנקודות לטיסות אחרות, ולסגור כרטיס במחלקת תיירים בעלות של 36,000 נקודות (ניתן להעביר את הנקודות לתוכנית זו מכרטיסי אשראי של אמקס ,סיטי,  קפיטל וואן ו-צ'ייס). בימי שגרה נטולי קורונה, לקו הזה יש אופציה טובה בהרבה – טיסות עם טאפ פורטוגל דרך ליסבון או פורטו עם מושב ההופך למיטה לכל אורך הדרך בעלות של 52,000 נקודות לכיוון דרך תוכנית הנוסע מתמיד של אנא איירלינס.

יציאה מישראל בזמן סגר

מעולם לא הייתי שמח יותר על כך שסגרתי טיסה באופן ספקולנטי עוד לפני שהייתי בטוח בכלל שאני יכול לטוס (כרטיסים בנקודות ניתן לבטל עתה בחינם כך שאין מה לדאוג לגבי בזבוזם, אם מוצאים דיל טוב עדיף לקחת ). למי שעקב אחר החדשות בישראל  – לפני יום כיפור הוציאה הממשלה הודעה על סגירת נתב"ג כך שלא ניתן לקנות כרטיסי טיסה יותר. למזלי, מכיוון שאת הכרטיס סגרתי לפני הכרזת הממשלה, התאפשר לי לטוס בתחילת אוקטובר ולעזוב את ישראל במצב של סגר שלצערינו אף אחד לא יודע כמה זמן הוא הולך להימשך.

אל הטיסה צריך להביא הצהרת בריאות מ-24 השעות האחרונות, הוכחה על תאריך קניית הכרטיס, בדיקת קורונה שלילית מ-72 שעות אחרונות ולברזיל צריך גם להראות ביטוח בריאות המכסה קורונה שם וכרטיס טיסה חזור (מכיוון שאינני יודע מתי היני מתכוון לעזוב את ברזיל, ניצלתי את מדיניות הביטולים הנוחה של חברות התעופה וסגרתי לעצמי גם כרטיס חזור באותו מחיר ל15 בנובמבר עם אופציה לביטול חינם עד 24 שעות לפני הטיסה).

נתב''ג וסקירת הטיסה

כשהגעתי לנתב"ג ישר היה ניתן לראות ולחוש בהבדל, מעולם לא ראיתי שדה תעופה שומם כל כך וקשה שלא להרגיש תחושות של עצב לנוכח המראה. הכל ריק לחלוטין – הכניסה לשדה, אולם ההמראות, הבידוק ביטחוני ואף הדיוטי סגור.

נתבג שומם

להפתעתי, דווקא טרקלין דן כן היה פתוח, אז נכנסתי פנימה כדי לראות מה השתנה כעת בעקבות המגפה. הפעם האחרונה שהייתי בטרקלין הייתה ביוני, אז סגרו את הבופה והגישו רק אוכל סגור בשקיות כמו סנדוויצים וכו… גם הטרקלין היה שומם, אך לשמחתי הגישו את הפובה הרגיל,הפעם באמצעות עובדי המקום שהגישו לנו את האוכל, וזאת כדי לשמור על מרחק בין האנשים למזון הפתוח. 

טרקלין דן

גם בטיסה היו מעט מאוד אנשים, מה שמסביר את הכמות המועטה של טיסות יוצאות מישראל כרגע. הטיסה בוצעה במטוס הרגיל של אייר פרנס לקו זה, ה-"איירבוס 320". סיקרתי כבר בעבר את טיסה זו כאן כשטסתי עם איר פרנס לשיקגו במחלקת עסקים. שימו לב שבקו זה לפריז אין באמת הטבות במחלקת עסקים, ותשבו על אותם מושבים כמו במחלקת תיירים, כך שאם בא לכם להתפנק קחו את זה בחשבון לפני שתשלמו אקסטרה נקודות.

טיסה ריקה

לשמחתי, התרווחתי לי בשורה שלמה לעצמי והלכתי לישון קצת … zzz

מטוס ריק

לקראת נחיתה חילקו לנו "ארוחת ערב" בשקית

ארוחת ערב בזמן קורונה
ארוחה טיפוסית במטוס בזמני קורונה

בסך הכל, השירות היה מאוד אדיב, ולא היה ניכר במיוחד שהדיילים הצרפתים חוששים במיוחד מאינטרקציות איתנו, הישראלים, לאור מצב התחלואה הגבוה בישראל. הטיסה ארכה כ-4 שעות, ולאחר שינה ונשנוש קצר נחתנו בפריז.

בפריז שדה התעופה היה קצת יותר עירני, אך בכל זאת המסעדות והטרקלינים היו סגורים. חיפשתי מקום לאכול בו ארוחה טובה, אבל אחרי סיבוב קצר נאלצתי להתפשר על קיוסק שמוכר אוכל מוכן ולחכות לעלייה למטוס בטרמינל השומם בפריז.

שדה התעופה בפריז

לאחר שעתיים של המתנה בפריז, עלינו לטיסה לסאו פאולו. בקו הזה אייר פרנס מפעילה את צי המטוסים היחסית חדש שלה – האיירבוס 350-900. כאן אגב, תמצאו לטעמי את מחלקת העסקים הטובה ביותר לחברת תעופה זו. לצערי הפעם לא יצא לי לנסות אותה, אך שמחתי להתרווח בשלישיית מושבים משלי במחלקת התיירים ולתפוס שינה עד מה שאפשר בטיסה שארכה 12 שעות.

שורה שלמה

לאחר ההמראה, חילקו לנו שוב ארוחת ערב פשוטה במיוחד, ושמחתי שהתעקשתי לאכול בשדה. אם לפני הקורונה אוכל במטוסים לרוב היה טעון שיפור משמעותי, כעת בכלל רצוי להביא אוכל מהבית. למרות זאת, אינני מאשים את חברות התעופה על כך – הם נאלצים כעת לשמור על הגיינה מקסימלית, ומתפעלים טיסות בהפסדים של מיליונים.

שקית ארוחת ערב
כך מוגשת ארוחת טיפוסית במטוס כעת
וכך זה נראה
וכך זה נראה מבפנים

אומנם שכיבה על מושבים אינה נוחה כמו שכיבה על מיטה נפתחת כמו במחלקת עסקים, אך בהתאם למחיר ששילמתי איני יכול להתלונן והצלחתי להירדם כמה שעות. את שאר הזמן עד הטיסה העברתי על ידי צפייה במערכת המולטימדיה הראויה לציון.  מבחינת שירות אין לי שום דבר לציין במיוחד אך גם לא הגעתי עם ציפיות גבוהות לאור המצב.

לסיכום

בעוד המצב מקשה על טיולים וטיסות, במיוחד בישראל שם משתנות ההנחיות לגבי שדה התעופה על בסיס יומי, אך גם במצב הנוכחי עדיין ניתן לטוס בבטחה (עם מסיכה כמובן) תוך כדי שמירה על ההנחיות. בברזיל אומנם מדווח על תחלואה גבוהה בתקשורת, אך המדינה עתה פועלת כרגיל וניתן להנות ממנה.

מורו דה סאו פאולו

עד כאן מברזיל היפה, נתראה בכתבה הבאה, כשאחזור לארה"ב

שלכם, אורן.

למדריך המלא לסגירת כרטיס טיסה בנקודות לחצו כאן.

לרשימת כרטיסי האשראי הכי מומלצים לחצו כאן.

כתיבת תגובה